OlaB632
If you're in Białystok or somewhere nearby I recommend finding three hours and visiting Kruszyniany. Entrance to the mosque is paid (8 pln per adult, 5 for children) but it includes a tour guide, who is will tell you all about his religion and customs. It's really interesting and so different that you will not be bored! Tour includes visit to muslim cementary one of the three existing in Poland. After the tour you can have a dinner in the tatar restaurant serving traditional dishes.
Larry087_12
We sat in a mosque and listened to a Tatar explain his religion and customs, one mile from the border. Down the road, there is a Tatar restaurant and a beautifully painted yurt.
nomadeKrakow
Did you know that in the limits of Poland, close to Bielorousian border ther are one vilage where Muslim Tartars are living from 400 years? They kept their religion, tradition, customs, food....In Kruszyniany village they have the Mosque where they meet for prayer. You can visit this Mosque. The Tartar guide present traditions of Polish Tartars and their history. Close to the Mosque there is a Tartar cemetary . It is really worthy to go there
Arumlillies
We did not go inside the mosque but were very surprised to discover it... We were inspired to find out more about these unique people. We had lunch in the nearby restaurant where and it was delicious. Well worth the stop!
gosia83
I have visited the Kruszyniany village in May. The mosque's guide was great. He told us a lot about the history of Polish Tatars, muslim religion and answered all the question. The Kruszyniany village is very pretty and there is a Tatar restaurant only about 200m from the mosque where you can taste a traditional Tatar's food. The guide has a very good sense of humor. He also showed us the only Tatar's cementary in Poland (behind the mosque). Generally it was a very interesting day.
jaym01
Extremely helpful guide who told us all about the history and traditions of the Polish Tartar Muslims of this area, pointed us towards a great Tartar restaurant (eaten at by Prince Charles), in a beautiful village full of quaint wooden houses and peaceful misted meadows. Unlike anywhere else in Poland. Worthwhile addition to a trip to Bialowieza/Bialystok.
Pifon
It was a whole day trip. Place well worth to see. Great Tatar guide explaining basic rules of Islam and customs of Polish Tatars. He opened our eyes to fact that we are living next to each others with a nation and their own very special culture.
amermalgosia
Będąc w Kruszynianach należy odwiedzić koniecznie meczet tatarski. Niesamowity przewodnik Dźamal w pasjonujący sposób opowiada o historii tatarów, zwyczajach, obrzedach, wzajemnych relacjach społeczności tatarskiej i polskiej- naprawdę informacje nie tylko dla miłośników historii ale dla każdego z nas obowiązkowe. Dopełnieniem będzie wizyta na pobliskim cmentarzu muzułmańskim, którego klimat przenosi nas w odległe czasy, zdecydowanie polecam
dorotah524
Ciekawe miejsce dla osób zainteresowanych historią i kulturą . Bardzo sympatyczny przewodnik opowiada w przezabawny sposób o wspólnej historii tatarskiej i polskiej oraz o zwyczajach i obrzędach tatarskich. Polecam.
PawelKMPT
Bardzo ciekawe miejsce w kontekście kultury oraz historii tej cześci Polski.W meczecie można wysłuchać historii Tatarów polskich oraz dowiedzieć się nieco o islamie, ich codzienności i relacji z sąsiadami innych wyznań.
AnetaL_12
Będąc na Podlasiu, na pewno warto wstąpić do meczetu w Kruszynianach, gdzie swoje korzenie dawno temu zapuścili Tatarzy. Miły opiekun meczetu na pewno opowie o historii współżycia społeczności Polaków oraz Tatarów w Kruszynianach oraz na ziemiach polskich. Zdecydowanie polecam!
smaql
Wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Podlasia. Meczet w Kruszynianach to ponad 200-letni tatarski meczet, który przez cały ten czas uchował się w niemal niezmienionej formie. Aby zwiedzić meczet należy zadzwonić do tatarskiego przewodnika, do którego telefon można znaleźć na tablicy przed meczetem. Po wizycie w meczecie warto zwiedzić położony nieopodal muzułmański cmentarz z zabytkowymi nagrobkami. Po zwiedzaniu warto udać się natomiast do Tatarskiej Jurty (położona po drugiej stronie ulicy) na pyszne tatarskie jedzenie.
Fidek
Meczet w Kruszynianach zasługuje na uwagę ze względu na swój unikalny charakter . Wszelkich informacji na temat meczetu, ludności tatarskiej i ich wierzeń można się dowiedzieć od przedstawiciela tej społeczności, który za drobną opłatą ciekawie opowiada o wszystkim . Meczet nawet odwiedził sam król Karol. Można fotografować wnętrze i wyjść z zasobem wielu wiadomości o niekiedy nieznanej historii. Troszeczkę dalej jest stary cmentarz wpisany na listę dziedzictwa kultury. Różni się od znanych nam cmentarzy. Meczet, cmentarz i całe otoczenie zadbane, utrzymane w dobrym stanie. Żeby jeszcze lepiej poznać kulturę ludności, której w Kruszynianach pozostały tak naprawdę tylko 3 rodziny, to warto spróbować ich kuchni. Na miejscu są 2 takie miejsca. Jedno bardzo dobrze rozreklamowane i oznaczone z dużym parkingiem a drugie trochę dalej bardziej ukryte ale z prawdziwie domową kuchnią regionalną. W pierwszym miejscu smaki wybitnie odpowiadające stylowi życia ludności tatarskiej, czyli syte jedzenie i nie mało, ale smacznie. Warto spróbować czegoś innego niż znamy na co dzień.
Krysti_12
Meczet w Kruszynianach to XVIII w. jeden z najstarszych meczetów tatarskich w Polsce. Powstał w miejscu poprzedniego meczetu, który wg dokumentów stał tam w 1717r. Fundatorem był Samuel Murza Krzeczowski. Wyglądem przypomina kościół i zbudowany jest na kształcie prostokąta z dwiema wieżyczkami i jedną główna po środku. Ściany wewnętrzne i zewnętrzne pokryte są boazerią w zielonym kolorze, który jest kolorem islamu. Wchodząc do środka widzimy dużą salę z wydzieloną częścią dla kobiet. Kobiety jedynie przez niewielkie okna zasłonięte firanką mogą spoglądać na część męską. U góry na częścią kobieca znajduje się balkon dla młodzieży. Mihrab to wnęka skierowana w kierunku Mekki. Minbar miejsce z którego głoszone są kazania. Na ścianach widzimy szereg obrazów ze zdjęciami i napisami koranicznymi. Natomiast nie znajdziemy zdjęć ludzi gdyż religia na to nie pozwala. Opiekunem i przewodnikiem meczetu jest sympatyczny pan Dżemil Gembicki. Nieopodal Meczetu w Kruszynianach znajduje się Mizar czyli tatarski cmentarz. Mizary położone są na wzniesieniach. Mogiły rozmieszczone są wg zasad islamu w rzędy zwane safami które obłożone są kamieniami. Duże przy głowie a przy nogach najmniejsze. Na tablicy inskrypcyjnej widnieją napisy arabskie lub polskie a czasami rosyjskie.
RomanS425
KRUSZYNIANY to piękna miejscowość gdzie zamieszkują w Polsce Tatarzy, jest piękny Meczet, smaczne Tatarskie jedzenie wspaniała atmosfera i klimat puszczy Knyszyńskiej. spotkacie tu wielu ciekawych podróżników i wspaniałych tubylców. Tatarzy chętnie opowiedzą wam jak żyją na Podlasiu, opowiedzą o przodkach o swoich korzeniach i wierze. Zachęcam do odwiedzenia Tatarskiej wioski w Kruszynianach.